👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله بررسی آثار روانی و كاركردهای روانشناسی تبلیغات

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله بررسی آثار روانی و كاركردهای روانشناسی تبلیغات در 15 صفحه ورد قابل ویرایش

آثار روانی و كاركردهای روانشناسی تبلیغات

تبلیغات چیست؟ در چه مواردی باید تبلیغ كرد؟ نقش تبلیغات در جهان امروز چیست؟ تأثیر روانی تبلیغات بر ذهن انسان چگونه است.

مقدمه:

امروز ما در عصر ارتباطات بسر میبریم، دورانی كه مشخصه بارز آن تلاش برای باور های همگانی است. زمانی كه با حضور شبكه های ماهواره ای و كامپیوتری فاصله نقاط كره زمین نامفهوم شده است با وجود شبكه های كامپیوتری می توان از همین جا به طرف دیگر كره خاكی رفت. وارد كتابخانه ای در محله كوچكی در فلان شهر شد و سراغ یك جلد كتاب را گرفت. اكنون در هر دقیقه هزاران كالای نو در سطح جهان وارد بازار می شودكه تكمیل تر و كار آمد تر از قبل بوده است و تولید كنندگان می كوشند تا بازار هایی برای محصولات خود پیدا كنند ولی چگونه و در كجا شاهد هستیم كه شبكه های ماهواره ای علاوه بر پیامدهای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ابزار ارزان در سطح وسیعی برای كالاهای تجاری نیز می باشد و كشورهای غربی با آوردن ماهواره ها به مشرق زمین علاوه برفرهنگ و علم،بازار فروش خوبی برای كالاهای خود پیدا كرده اند بطوری كه كمپانی های بزرگ مثل تویوتا باید برای تبلیغ خود در این شبكه ها آگهی بدهند، زیرا در كشور ژاپن پدیده های شبكة ماهواره ای بیشتر از شبكه های داخلی است. امات در كشور ما تبلیغات حیطه و شكلی دیگر دارد و قابل مقایسه با كشور های قبلی نیست. در این نوشته ابتدا به تعریف تبلیغات، شرایط تبلیغ و سپس به بررسی روانشناسی تبلیغات، حیطه و انواع تبلیغات در جهان می پردازیم و در انتها توجه شما را به نظر چندین تولید كننده در مورد تبلیغات كالاهای خود و در مقابل، نظر افراد را در مورد كالاهای تبلیغاتی جلب می نمائیم.

تبلیغات چیست؟

ساده ترین تعریفی كه می توان برای آن داشت این است كه بگوییم رساندن پیام یا خبر است. تبلیغات یعنی انتشار و ترویج منظم و برنامه ریزی شده در یك كالا یا یك نظر ویا عمل و فرایند اشتغال دانش یا مهارت. تبلیغ در غرب چنین تعریف شده. ایجاد تغییرات مطلوب در افكار عمومی به منظور رسیدن به اهداف مشخص و در كنار تعریف تبلیغ باید گفت كه مكان آن اغلب در نشریات شبكه های تلویزیونی و رادیویی و ماهواره ای و پوستر های سطج شهر است. همنچنین باید گفت كه در حیطة سیاست. سینما و تجارت كاربر فراوانی دارد كه آن را می توان در چهار مورد زیر خلاصه كرد:

1- منبع پیام: یعنی چه كسی بیان كننده تبلیغ است.

2- خود پیام: یعنی چه چیزی را تبلیغ می كنیم.

3- زمینه ارائه پیغام: چگونه و در چه وضعیتی تبلیغ می شود.

4- پیغام برای چه گروهی: مخاطبین پیغام تبلیغی چه كسانی هستند.

· منبع پیام آن كسی است كه به بیان و توصیف كالا می پردازد. لحن بیان. وضع ظاهر، لباس، تخصصی كه گوینده دارد و محبوبیت آن شخص در اجتماع همه باعث می شود تا افراد به خرید كالا ترغیب شوند.

· خود پیام كه می تواند كالا و عقیده باشد، به تنهایی بسیار مهم است. پیام باید موضوعی باشد كه عواطف، هیجانات و احساسات مخاطبین را برانگیزد. مثلاً احساس ترس در پذیرفتن واكسن ها مؤثر می باشد یا احساس میهن دوستی و مبارزات سیاسی یك فرد می تواند بیشترین توجه را جلب كند.

· محتوای پیام: پیام باید با عقاید و باور های قومی و ملی و جامعه بسیار نزدیك باشد و بطور مداوم ارائة شود تا دوام بیشتری در ذهن مخاطب داشته باشد. همچنین زمینه. تصویر و محیطی كه در آن تبلیغ می شود بسیار مهم است. رنگها و موسیقی حروف و كلمات در كنار یكدیگر تعداد بیشتری از افراد را بسوی خود جلب می كند و محرك و تحریك چشم و گوش و ذهن افراد بایستی از حروف درشت و رنگی عكسهای زمینه بسیار زیبا، نورهای رنگی، تصاویر كامپیوتری، صدای افراد محبوب، آهنگهای شاد و روح بخش، اشعار و احادیث بزرگان استفاده می كنند.

مخاطبین هدف تبلیغات هستند.

آگهی ها برحسب جنس وسن و گروههاز اجتماعی مخاطب پیدا می كتتد و اشكال متفاوتی به خود می گیرد. باید متذكر شد كه سطح هوشی و آگاهی افراد جامعه و تجارب قبلی آنان در پذیرش و یا رد پیام و كالا بسیار مؤثر است.

می توان تقسیم بندی مخاطبان را چنین بیان كرد:

افراد نوباور، زود پذیرندگان ، پذیرندگان اولیه، پذیرندگان ثانویه، دیر باوران.

نوباوران كسانی هستند كه پیش از دیگران آمادگی پذیرش و پیروی از پیامهای نو و پدیده های جدید را دارند.

بدبینی از افراد جامعه دور شود.

رشد شهرنشینی و تقسیم كار اجتماعی، باعث ایجاد تحولاتی در جامعه گردیده و این تحولات سرانجام به انقلاب صنعتی ختم شد پس از انقلاب و بروز پدیده تولید انبوه، معرفی كالاها و ایجاد نیاز برای مصرف آنها به صورت یك ضرورت درآمد و از همین جا بود كه كاركرد عمده تبلیغ به عنوان وسیله ای برای ایجاد احساس نیاز آغاز شد. تاریخ اولین فعالیت تبلیغاتی به اوایل قرن 19 برمی گردد كه موسسه ای در بوستون به عنوان واسطه ای بین خریدار و فروشنده تاسیس شد. در این مورد كه تبلیغات امری ضروری است هیچ تردید وجود ندارد. اما بحث در مورد نحوه اجرا و ارائه پیامهای تبلیغاتی می باشد. به طور كلی دو نوع پیام تبلیغاتی وجود دارد.

تبلیغات مركزی: پیام بر جنبه های كلیدی كالای مورد تبلیغ تمركز دارد و گیرنده به صورت فعال درگیر محاسبات دقیق و تعمق در مورد صحت اطلاعات ارائه شده می‌گردد.

تبلیغات پیرامونی: نكات مورد تأكید در این نوع پیامها جذابیت فرستنده پیام فضایی كه در آن تبلیغ می شود، لحن گفتار فرد و … هستند. در چنین شرایطی گیرنده پیام، وادار به تفكر در مورد نكات اساسی كالای موردنظر نمی شود.

مطابق یك نمونه گیری از پیامهای تبلیغاتی طی شهریور ماه 1378، بیش از 80% پیامهای تبلیغاتی تلویزیون پیرامونی بوده اند. نكتة مهمتر در این نوع بررسیها وجود ادعاهایی از سوی سازندگان برخی كالاها است كه قبول آنها دشوار می نماید. از آن جمله كنترل وزن با استفاده از یك وسیله خاص یا تنها برخورد یك قطره از نوعی مایع ظرفشویی باعث برطرف شدن حجم عظیمی از چربی ظروف است.

👇محصولات تصادفی👇

مباحث بیست و دوگانه مقررات ملی ساختمان آخرین ویرایش (سال 92 ) پاورپوینت بررسی سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت در حسابداری مدیریت و ملاحظات آن مبانی نظری و پیشینه تحقیق عدم تقارن اطلاعاتی مقاله بررسی تاریخچه مسجد جامع بروجرد شبیه سازی کامپیوتری