👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق حاشیه نشینی

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه

حاشیه نشینی

2-10.دیدگاه های حاشیه نشینی

در ارتباط با علت یابی و شناخت زمینه های حاشیه نشینی ، نظریات متفاوت اگر چه تا حد زیادی ناشی از وجود مختلف حاشیه نشینی است.لیكن تعلق صاحب نظران به دیدگاه و مكاتب فكری گوناگون ، سهم مهمی در این امر دارد.در اینجا سعی می شود علل حاشیه نشینی از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

2-10-1.دیدگاه لیبرالیستی

این دیدگاه ها عمدتا" خاص كشورهایی است كه با نظام اقتصاد آزاد اداره می شوند.بویژه ایالات متحده آمریكا از آن جمله می باشد.این دیدگاه ها تحت تا"ثیر فلسفه پوزیتیسم قرار دارند و از بررسی سطحی علل و عوامل مختلف تجاوز نمی كنند.این امر شاید ناشی از تعهدی باشدكه علم (به مفهوم جدید آن )نسبت به نظام سرمایه داری و طبقات حاكم و حاكمیت كشورهای قانونی بر عهده گرفته است.

بسیاری از محققان لیبرالیست ، كه از معتقدان و مبلغان مكتب كاركرد گرایی میباشند ،علت عمده حاشیه نشینی را ناشی از كاركرد جاذبه های شهری و دافعه های روستائی به شمار می آورند.به نظر آنها افزایش جمعیت یكی از علل مهمی است كه زمینه را برای مهاجرت مازاد نیروی كار روستائی فراهم می آورد.عدم دسترسی مهاجرین به مشاغل اقتصاد شهری ، همراه با فقر اقتصادی و عدم تخصص آنها موجب می شود كه آنها مجبور شوندآلونك ها و زاغه هایی كه اغلب فاقد هر گونه تسهیلات شهری از قبیل آب و برق و تلفن است را برای زندگی بر گزینند.

برخی دیگر از كاركردگرایان به عوامل دیگری غیر از افزایش جمعیت تاكید نموده اند.به عنوان مثال (هوم هویت1 عوامل فیزیكی ، مانند زمین های رها شده و اراضی نامناسب شهری و بالابردن قیمت زمین و مسكن و برخی عوامل اقلیمی را زمینه ساز هجوم مهاجران به مناطق خاصی از شهرها و ایجاد حاشیه نشینی و زاغه نشینی می دانند.

2-10-2.دیدگاه ساختارگرایان

رادیكالیست ها كه عمدتا" از دیدگاه اقتصاد سیاسی به مسائل می نگرند اگر چه در قبول این اصل ،كه حاشیه نشینی در كشورهای در حال توسعه ،در نتیجه مهاجرت از روستاهابه شهرهای كوچك وبه شهرهای بزرگ می باشد .و با لیبرالیست ها هم عقیده هستند.لیكن بر خلاف لیبرالیست ها ، این مهاجرت را ناشی از خصوصیات كاركردهای شهری نمی دانند.بلكه ساختاراقتصادی نا بسامان كشورهای در حال توسعه را كه ناشی از ادغام كشورهای مزبور در نظام اقتصاد و تجارت جهانی است،در این امر دخیل می دانند.

تحلیل گران اقتصاد سیاسی معتقدند :هنگامی كه مناطق دارای اقتصاد معیشتی ،به جرگه بازار وارد می شوند ،تولیدات بومی عمدتا" جای خود را به یكی دو محصول عمده خواهد دادو جمعیت زیادی به علت دگرگونی ساختارهای تولیدی،به صورت نیروی كار آزاد شده درآمده است ، و موج های عظیم مهاجرتی را موجب می شوند.كه دیگر از عوامل كه به عقیده رادیكالیست ها ،زمینه حاشیه نشینی را فراهم می آورد،اقتباس كشورهای در حال توسعه از الگوی توسعه كشورهای سرمایه داری صنعتی می باشد. این تحلیل گران معتقدند چنین الگوهایی به دلیل آنكه صنعت محور هستند ساختار اقتصادی كشورهای در حال توسعه را بر هم می ریزد.یكی از نتایج منطقی چنین الگویی ، افزایش جمعیت شهری و ایجاد شهرهای مسلط با جاذبه های شغلی و خدماتی،آن هم در شرایطی است كه به دلیل بر هم ریختن ساختار اقتصاد سنتی ،بخش كشاورزی تحت الشعاع مونتاژ و فعالیت های بخش خدمات قرار گرفته و مازاد نیروی كار روستائی را ناگزیر از مهاجرت به شهرهای بزرگ می نماید .

2-10-3.دیدگاه نو سازی

دیدگاه نوسازی كه در دهه های 1950و 1960 به عنوان رویكردی در ادبیات علوم اجتماعی مطرح شده است .یكی از عوامل مهم در بر ریختن ساختار اقتصاد سنتی در رشد شهرنشینی در كشورهای در حال توسعه بشمار می رود .به موجب این دیدگاه پیوندی تنگاتنگ بین شهری شدن و توسعه وجود دارد ،به گونه ای كه توسعه یافتگی را مترادف با شهری شدن در نظر می گیرند.به طور كلی می توان گفت تحلیل گرایان اقتصاد سیاسی ،با اعلام اینشعار كه ساختار درونی كشورهای جهان سوم بخشی از نظام تولید و مصرف است ،سعی می كنندنقشعوامل ساختاری در مشكلات شهری و از جمله حاشیه نشینی زاغه نشینیرا تبیین كنند..

الف-اسکان غیر رسمی ایران

رشد شتابان جمعیت و تحولات ساختاری در نظام اقتصادی روستائی ایران در بعد از سال های 1345 پدید آمد، سبب شد تا شهرها به ویژه شهرهای بزرگ به عنوان مقصد مهاجرت های مناطق روستائی کشور، جاذب مهاجرت های وسیع و گسترده ای گردند.

در این میان ، بیشتر مهاجران که توانایی مالی و اقتصادی استقرار و سکونت در محدوده رسمی شهر و پرداخت هزینه مسکن و اقامت در محدوده قانونی شهر ها را نداشتند، برای تامین سرپناه خود به ویژه در شهرهای بزرگ به حاشیه شهرها روی آوردند، هرچند که شدت و حجم این مساله در استان های کشور و شهرهای آن بسته به شرایط اقتصادی و تمرکز صنایع متفاوت است.

ب- انواع سکونت گاه های غیر رسمی در ایران:

1-زاغه ها یا محلات فقیر نشین: سکونتگاههایی هستند قانونی ولی بسیار پر جمعیت از لحاظ خدمات در سطح بسیار پائینی می باشند.

2-سکونت گاه های تصرفی: سکونت گاه هایی هستند غیر قانونی و غالباً فاقد طراحی از پیش تعیین شده .

3-سکونت گاه هایی با تفکیک غیر قانونی: بر خلاف دو نوع سکونت گاه فوق الذکر دارای طرحی از پیش اندیشیده شده می باشند ولی به صورت غیر قانونی شکل گرفته اند.

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پاورپوینت تصمیم گیری و کامپیوتر دانلود پاورپوینت بررسی خانه فروردین(نمونه مشابه مسکونی) پاورپوینت بررسی ترمینال توریست و تاثیر آن بر امنیت ملی مبانی نظری و پیشینه تحقیق پایانه ها و سیستم حمل و نقل