👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله درباره اطلاعاتی راجع به كامپیوتر و زبانهای برنامه نویسی

ارتباط با ما

... دانلود ...

*اطلاعاتی راجع به كامپیوتر و زبانهای برنامه نویسی*

نسخه اصلی Basic (كه شامل symbolic instruction code begginers all purpose به معنی «كد حاوی دستورات نمادین همه منظوره مخصوص نوآموزان» در كالج دارتموت در سال 1964 به عنوان زبانی آموزشی ابداع گشت.یادگیری و طریقه استفاده از سایر زبانهایی كه تا آن زمان وجود داشتند- از جمله اسمبلی، فرترن و كوبول- بسیار مشكل تر بود و برای دانشجویان مبتدی علوم كامپیوتر مناسب نبود.

زبان كامپیوتری چیست؟گاهی اوقات ممكن است مفهومی كه ما از «زبان برنامه نویسی» در ذهن داریم با آنچه دیگران می دانند، فرق كند. لذا برای اطمینان از اینكه همه یك جور فكر می كنند برخی مفاهیم كامپیوتری از جمله زبانها را قبل از شروع بیسیك مرور خواهیم كرد.

كامپیوتر ابزاری است كه محاسبات عددی را انجام می دهد و یا علایم مربوط به مجموعه مشخصی از قوانین دستكاری می كند. قوانین به صورت برنامه وارد كامپیوتر می شوند. برنامه لیستی از دستورات و داده هایی است كه كامپیوتر می تواند انها را تفسیر و اجرا نماید. هر خط درون برنامه معمولا یك حكم (statement) نامیده می شود؛ هر حكم دستورالعملی را به كامپیوتر منتقل می سازد (مثلا:دو مقدار مشخص را با هم جمع كن و حاصل را ذخیره نما).

ممكن است دستورالعملی را به كامپیوترهای مدرن، هم رقمی[1] و هم دودویی[2] هستند.بدین معنی كه اطلاعات ذخیره شده درون آنها خواه دستورالعمل باشد و خواه داده، به صورت مقادیر گسسته كمیت دار(ارقام) هستند كه در مبنای 2 یا نمادگذاری دودویی ذخیره می شوند.(مثلا: در دودویی عدد 5 به صورت 101 در می آید). در واقع كامپیوتر قادر به درك رشته های بزرگی از یك و صفر می باشد. یك كد ثابت فرمان می دهد كه چطور این رشته ارقام دودویی باید تفسیر گردند.

مفسر[3] بیسیك

در چند پاراگراف قبلی ذكر كردیم كه بیسیك فاقد یك یا دو مرحله لازم در سایر زبانها برای اجرای برنامه ها می باشد. حال زمان آن رسیده تا منظور خود را از این حرف بیان داریم.

به یاد آورید كه متذكر شدیم برای اینكه كامپیوتر بتواند مستقیما برنامه ای را اجرا كند، دستورات برنامه باید به صورت صفر و یك های زبان ماشین باشد كه زبانی مشكل برای نوشتن برنامه است. اگر برنامه ای را به دیگر زبانها بنویسیم، دستورات برنامه خود ابتدا باید توسط برنامه ای دیگر به زبان ماشین ترجمه گردند(این مرحله ویژه ای است كه در بالا ذكر كردیم). در اكثر حالات، قبل از اینكه برنامه اجرا شود، كل آن ترجمه می گردد. اما در بیسیك این طور نیست. برنامه بیسیك تفسیر[1] می گردد و برای تفسیر هر چیز به یك مفسر احتیاج است.

[1] -interpret

[1] -digital

-[2] binary

[3] -interpreter

👇محصولات تصادفی👇

مقاله مقدمه ای درباره خنك سازی دمابرقی ترموالكتریك تحقیق بیمه حمایت و پس انداز تحقیق درس دفاع مقدس:موضوع: نقش زنان در دفاع مقدس مبانی نظری اختلال لجبازی و نافرمانی کودکان پاورپوینت نور پردازی در فضای باز