👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق بررسی وقایع نفت در یك دهه پیش از انقلاب

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق بررسی وقایع نفت در یك دهه پیش از انقلاب در 24 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

اولین چاه نفت در سال 1859 در نقطه ای بنام تیتوسویل واقع در ایالت پنسیلوانیا توسط مهندس جوانی بنام ادوین در یك 38 ساله و با همكاری دوست آهنگرش بنام ویلیام اسمیت در عمق 21 متری زمین حفر شد و به مخزن نفت رسید.

پترولیوم «روغن سنگ» كه نام آن از ریشه لاتینی Petra یعنی سنگ و Oleum یعنی روغن گرفته شده است در نزد قدما كیفیت مخصوص و معروفی داشت. مصری‌ها آنرا برای مومیایی كردن مردگان و فینیقی ها برای بتونه كردن كشتی ها به كار می بردند بیزانسی‌ها از قرن هفتم به بعد از روغن سنگ بعنوان اسلحه استفاده می كردند بدین ترتیب كه به هنگام نزدیك شدن كشتی های جنگی دشمن به شهرهای ساحلی آنها، مقداری نفت روی آب های ساحلی می ریختند و با آتش زدن آن ناوگان دشمن را دچار حریق می ساختند. امروزه از نفت علاوه بر موارد استعمال متعدد، حتی تركیبات دارویی زیادی ساخته می شود.

لازم به ذكر است نفتی كه قبل از حفر اولین چاه نفت پنسیلوانیا مورد استفاده قرار می‌گرفت از چشمه های نفتی بود كه در بعضی از نقاط زمین مثل باكو خود بخود بر سطح زمین جریان می یافت و در نزد قدما ارزش امروزی را نداشته است.

در سال 1859 در ایالت پنسیلوانیا بهای روغن های حیوانی كه برای ایجاد روشنایی بكار می رفت به حد سرسام آوری رسیده بود. صنعت نوپای آن روز نیز برای روشنایی احتیاج به این نوع روغن داشت بنابراین ماده اولیه جدیدی كه بتواند جانشین روغن‌های حیوانی بشود، شدیداً مورد نیاز بود. آنها بزودی متوجه شدند كه با تقطیر نفت خام، مایع صاف تری بدست می آید كه كیفیت اشتعال بهتری دارد و می‌تواند بطور موثری جایگزین روغن های حیوانی بشود همچنین دریافتند كه مشتقات نفت بخوبی می تواند برای روغن كاری ماشین ها مورد استفاده قرار گیرد در آن زمان در ایالت پنسیلوانیا با جدیدترین ابزار تولید می توانستند روزانه حداكثر شش هزار گالن نفت تولید كنند و عمده تقاضای خرید نفت از طرف كارخانه های پارچه بافی بود كه از آن برای روغن كاری ماشین های خود استفاده می كردند كم كم مصرف نفت رو به افزایش گذاشت بطوریكه در سال 1860 تعداد 74 حلقه چاه در داخل یا اطراف دره اویل كریك وجود داشت كه سالانه 509000 بشكه نفت از آنها استخراج شد.

دست اندركاران نفت ابتدا، نفت را در بشكه های چوبی می ریختند كه نشت و ترشح آن زیاد و در نتیجه ضایعات نیز بالا بود هرچند ادوین دریك زحمات زیادی در صنعت نفت كشید اما این نابغه نفت در حال بیچارگی و فقر چشم از جهان فرو بست و بالاخره در سال 1880 در سن 50 سالگی فوت كرد و به پاس خدمات او یك مقرری سالانه به مبلغ 1500 دلار در سال 1873 باو دادند كه بعد از مرگش برای مدتی همسرش از این مقرری استفاده می كرد.

باید گفت صنعت نفت آمریكا توسط خانواده راكفلر به اوج شكوفایی خود رسید. پس از آمریكا شهر باكو مورد توجه قرار گرفت و سرانجام در سال 1870 اولین مته آمریكایی‌ها كه با ماشین بخار حركت می كرد به قفقاز رسید و پیشتازان آمریكایی نفت باكو را در عمق 35 متری به جهش در آوردند.

پس از آن در خاور دور نفت اندونزی بوسیله یك مهندس هلندی به نام اوگوست كلر، 39 ساله ضمن عملیات اكتشافی در ساحل شرقی دریاچه سوماترا كشف و استخراج گردید و رفته رفته نفت در دیگر نقاط نفت خیز جهان كشف و استخراج شد.

كشف و استخراج نفت در ایران

در ایران، شخصی انگلیسی بنام ویلیام ناكس دارسی كه شغل وكالت دادگستری را داشت و از بركت معادن طلای استرالیا ثروتی اندوخته بود، در 28 ماه مه 1901 امتیاز انحصاری نفت از استخراج تا توزیع در سطح كشور (به جز 9 ایالت شمالی) را برای مدت 60 سال بدست آورد قلمرو امتیاز دارسی بالغ بر 000/770 كیلومتر مربع می‌باشد. این مساحت برابر با مساحت كشورهای فرانسه و سویس و كشورهای بلژیك، لوكزامبورگ و هلند (معروف به كشورهای بنلوكس) و كمی بیشتر از مساحت تمام تكزاس می باشد بهائی كه دارسی در مقابل بدست آوردن این امتیاز به دولت ایران می‌داد عبارت بود از بیست هزار پوند وجه نقد و بیست هزار سهم یك پوندی از شركت جدید التاسیس نفت ایران و نیز 16 درصد از سود خالص سالانه آن شركت بود.

دارسی یك زمین شناس برجسته را بنام جی.بی. رنالد G.B.Ronald مامور حفاری و اكتشاف نفت در قسمتهای غربی حوزه امتیاز، كرد اما بعد از شش سال كار و صرف 250 هزار پوند نتیجه ای عاید نشد. دارسی از روشیلدها استمداد طلبید ولی در آن تاریخ عملیات اكتشافی در ایران برای این خانواده كه قبلاً در جای دیگری خود را مشغول كرده بودند، چنگی بدل نمی زد و لذا توجهی به درخواست دارسی نكردند. دارسی كه مردی شیطان و دارای روابط وسیعی با همه محافل بود، بالاخره توانست ارتباطی با شركت كوچك اكتشافی برمه پیدا كند. این شركت در یك اشل نسبتاً كوچك ولی بسیار منظم و هماهنگ برای نیروی دریایی سلطنتی انگلستان در برمه كار می كرد.

دولت انگلستان به لرد استرات كونا رئیس شركت نفت برمه، توصیه نمود كه با دارسی همكاری و همراهی نماید لرد مزبور یك مرد خود ساخته اسكاتلندی بود كه با احداث راه آهن پاسیفیك كانادا ثروت هنگفتی بدست آورده بود در اثر همكاری لرد استرات كونا و ویلیام دارسی و پشتكار این دو مرد بالاخره زمین شناس رنالد و گروه او در 26 ماه مه 1908 موفق به كشف یك سفره نفتی غنی در عمق 15 متری گردید. اكتشافی كه سرنوشت تاریخ ایران را دگرگون ساخت.

منابع و مآخذ:

1. اسرار نفت

نوشتة : ژاك دولونه، ژان میشل شارلیه

ترجمه: ژاله عالیخانی

انتشارات خامه

2. ایران بین دو انقلاب

نوشته: یرواند آبراهامیان

ترجمه: احمدگل محمدی ـ محمد ابراهمیم فتاحی

نشر نی

👇محصولات تصادفی👇

تحقیق امار چند درصد از دانش اموزان رشته ریاضی را انتخاب میکنند کتاب راه اندازی کسب و کار انلاین مقاله ترجمه شده مشکلات کمر (مزمن) قابل ویرایش با فرمت doc به همراه اصل مقاله انگلیسی دانلود مقاله سبك معماری در مجموعه سرای گلشن و تیمچه پوستی پرسشنامه سبک های اسنادی (ASQ)